úterý 23. června 2009

Zaklínadlo DPT

Když byla přibližně před rokem spuštěna aplikace umožňující objednávání přestupní jízdenky na MHD v Praze prostřednictvím SMS (ve tvaru DPT poslané na telefonní číslo 902 06 26), pravděpodobně jsme si my, ani tvůrci aplikace, nedokázali představit, co tajemné zaklínadlo DPT způsobí.

Ono "tajemné zaklínadlo" se za jistý čas odtajňovalo, obzvlášť pražským obyvatelům. Ale zpočátku, když byla aplikace v plenkách, působilo nemalé potíže. Nebo lépe řečeno: uzlíky v komunikaci.


Dobíhala jsem tramvaj a za běhu cvakala text smsky na klávesnici mobilního telefonu. DPT, odeslat a hotovo. A ejhle! Za kontakt jsem dosadila poslední použité telefonní číslo, tedy kamarádku. Za předpokladu, že můj překlep ihned po přečtení sms pochopí, vynechala jsem omluvu a jala se DPT posílat správnému adresátu.
V tom mi však kamarádka telefonuje: "Hele, fakt nad tou zkratkou přemýšlím, ale nevím, co to znamená, v těhle pubertálních amerikanismech já už se nevyznám, na to jsme Gábi starý."
Ani nevím, zda jsem tehdy dokázala vysvětlit, co "pubertální zkratka" znamená nebo jsem to - zajíkající se smíchy - vzdala.

Když mi kamarád z Olomouce napsal smsku, v níž se tázal, zda bych s ním vyrazila na koncert, asi odpověď, jíž se mu dostalo, neočekával. DPT samozřejmě. Odepsal mi následujícího dne: "Tak jsem se to fakt snažil rozluštit a přišel jsem na tohle: "Debile Půjdu s Tebou". Odepsala jsem: "Škoda, že jsi se nenarodil dřív, mohli by Tě využít místo Enigmy."

Napadá vás, jakou nevýhodu má jmenovat se Dobrovolný? Toho Dobrovolného, co sídlí v mém telefonním adresáři ihned vedle Dopravního podniku, to napadlo určitě. Raději se nepokouším spočítat, kolik smsek onoho textu jsem mu za dobu naší známosti odeslala. Pan Dobrovolný však prokázal svůj smysl pro humor.

Následujícího dne, po příchodu do práce, mě na pracovním stole čekal dárek. Hádejte jaký...

Šestadvaceti korunová jízdenka na MHD.

Milí zájemci o využívání aplikace pro objednávání jízdenky smskou, pamatujte si dva důležité údaje: zkratku DPT a telefonní číslo pana Dobrovolného.

1 komentář:

phoniq řekl(a)...

Ještě, že tohle v té naši vesničce malé, střediskové není :-)